Latest Post

Мониторингот тимот на ЦИВИЛ разобличи лажни вести за наводно вработување на Албанци во УЈП Штип

На социјалните мрежи се појави лажна вест за наводна „Одлука за избор на кандидати за вработување во УЈП РД Штип“, која граѓаните на Штип веднаш почнаа да ја споделуваат и коментираат, верувајќи...

ЦИВИЛ: Лажните вести и говорот на омразата мора да се осудат, обесхрабрат и санкционираат

Долгорочниот мониторинг на ЦИВИЛ ги следи и регистрира лажните вести и говорот на омразата во јавната комуникација, во медиумите и на социјалните мрежи и констатира загрижувачки пораст на лажните вести и говорот...

Според министерката за финансии „Викенд без ДДВ“ е корисен и за граѓаните и за стопанството

Стимулирање на приватната потрошувача кон домашни производи и домашни услуги, предвидува мерката „викенд без ДДВ“ која преку добро контролиран систем може да се спроведе како дополнителен приход на стопанството но и помош...

Бајрактар и Шкријељ во Студеничани: Со социјалната реформа ги приближуваме социјалните услуги до граѓаните

Заменик министерот за труд и социјална политика Ѓонул Бајрактар, заедно со дополнителната заменик министерка Санела Шкријељ и градоначалникот Азем Садики денес беа во посета на новата Канцеларија за социјални работи во општина...

ССМ: Недела мора да биде неработен ден за сите работници

ССМ во насока на унапредување на работничките права и демократските вредноси предлага недела да биде неработен ден за сите работници. „Во услови на Светската здравствена криза, предизвикана од Коронавиросот COVID – 19,...

Се продолжува периодот за престој на странци и роковите на дозволите за привремен и постојан престој

Министерството за внатрешни работи соопшти дека е донесена нова Уредба со законска сила за примена на Законот за странци за време на вонредна состојба, како и за периодот по престанокот на вонредната...

Здружение за заштита при работа: Ковид-19 да биде признаено како професионално заболување за сите работни места

Македонското здружение за заштита при работа (МЗЗПР) апелира на национално ниво да се иницира ревизија на Проценките на ризик на сите работни места каде што има опасност од заразување на вработени лица...

Функционерите ќе можат да патуваат само со одобрение од кризниот штаб и само за активности поврзани со Ковид-19 и со евроинтеграции

Владата на Република Северна Македонија на денешната 53-та седница донесе заклучок да достави предлог до Претседателот на Република Северна Македонија со извештај за досега преземените активности од државните институции, со кој се...

Пердуви летаат околу тронот на Мицкоски

пишува: ЏАБИР ДЕРАЛА Се ниша партискиот престол на Мицкоски… Уште првиот ден по неговиот избор на валандовскиот конгрес на 23 декември 2017 година, незадоволните сениори во партијата речиси отворено говореа за тоа дека...

Page 2 of 51 1 2 3 51