Thursday, October 1, 2020

ЗУМ за човековите права

Добредојдовте на ЗУМ.МК, веб страница која ќе ги зумира човековите права и социјалната правда и која ќе се погрижи да придонесе во транспарентноста и одговорноста на политичките процеси. Одамна е согледана потребата од ваков медиумски проект кој ќе ги црпи, разменува и објавува информациите и ставовите за настаните во Источниот регион, но и пошироко на национално ниво.

Симона М Живкова, одговорна уредничка

ЦИВИЛ прес: Дезинформациите, клеветите, вербалното насилство, навредите и говорот на омраза стануваат едно од главните оружја и во ова предизборие

ЦИВИЛ прес: Дезинформациите, клеветите, вербалното насилство, навредите и говорот на омраза стануваат едно од главните оружја и во ова предизборие

ЦИВИЛ денеска одржа прес-конференција за предизборната кампања, која повторно почна предвреме, најмногу се води со видео спотови и со спонзорирани...

Бајрактар и Шкријељ во Студеничани: Со социјалната реформа ги приближуваме социјалните услуги до граѓаните

Бајрактар и Шкријељ во Студеничани: Со социјалната реформа ги приближуваме социјалните услуги до граѓаните

Заменик министерот за труд и социјална политика Ѓонул Бајрактар, заедно со дополнителната заменик министерка Санела Шкријељ и градоначалникот Азем Садики...

Latest Post

ЦИВИЛ прес: Дезинформациите, клеветите, вербалното насилство, навредите и говорот на омраза стануваат едно од главните оружја и во ова предизборие

ЦИВИЛ денеска одржа прес-конференција за предизборната кампања, која повторно почна предвреме, најмногу се води со видео спотови и со спонзорирани содржини на социјалните мрежи, покажува мониторингот на ЦИВИЛ. https://www.youtube.com/watch?v=l-nGIY4N9N8&feature=emb_title Биљана Јордановска од...

Со фотомонтажа се шири лага за Шекеринска

На Фејсбук страната „Луда Комуњара“ е објавена лажна фотографија, односно фотомонтажа од Радмила Шекеринска од СДСМ од кампањата „Можеме“, со лажна порака „Изборот е лесен. УЧК“. Од страницата „Луда Комуњара“ над лажната...

Прес конференција на ЦИВИЛ за изборната кампања на политичките партии

Лажните вести, дезинформациите и говорот на омразата во изборниот процес, предвремено започната изборна кампања, политичкото финансирање, мерки за заштита од коронавирусот, пораките и мониторингот на ЦИВИЛ, се темите за кои ќе стане...

ЦИВИЛ со осуда на пропагандните спотови со навредлива и понижувачка содржина

На самиот почеток од изборната кампања, се појавија видео спотовите на политичките партии со кои тие се обидуваат да ги убедат граѓанките и граѓаните да гласаат за нив. ЦИВИЛ во целост ги...

ЦИВИЛ го зголемува обемот на изборниот мониторинг и ги повикува заинтересираните да аплицираат

Бројот на набљудувачи на ЦИВИЛ на претстојните избори се зголемува. Ако на минатите избори имавме околу 200 набљудувачи, сега таа бројка можеби ќе достигне и 300. Има простор за нови краткорочни набљудувачи....

Од утре започнува пошироко тестирање за Ковид 19 на вработените во 5 конфекции во Штип

„Денес одржавме општинскиот штаб за заштита и спасување во проширен состав на кој присуствуваше и државниот секретар во Министерство за здравство, Владимир Милошев ја разгледавме новонастанатата состојба во Штип. Општинскиот штаб за...

Бочварски: Штип ги презема сите мерки да се спречи ширењето на вирусот

Штипскиот кризен штаб одржа состанок по денешното објавување на новозазрените текстилни работнички и две деца. Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски вели дека по масовното тестирање во конфекцијата, од каде што почна...

Page 1 of 51 1 2 51