Wednesday, January 27, 2021

Latest Post

Судовите во Македонија не ги исполнуваат условите за транспарентност

Три години по ред судовите во Македонија покажуваат слаби резултати во областа на отвореноста на институциите, односно тие се затворени, исто како и судовите на државите од регионот, покажува истражувањето на проектот „ACTION...

Коментар на Радмила Живановиќ за вистинските чувства и децата во посвоителни згрижувачки семејства

Би сакала да споделам со Вас некои мои мислења за приложената видео репортажа за која сметам дека е извонредна. Детето воопшто нема забавен развој според приложената активност, можно е пред да го...

Најмалку 16 лица го загубиле животот на протестите од солзавец, што врз демонстрантите го фрлиле силите за безбедност

Најмалку 254 лица загинале, а илјадници демонстранти се повредени во текот на антивладините протести во Ирак, што почнаа на 1 октомври, покажуваат податоците на мисијата на Обединетите нациии во оваа држава. Во...

Возило кое предизвикува голема бучава ќе биде времено одземено

На денешната седница, Владата на РСМ усвои предлози и измени на серија закони од надлежност на Министерството за внатрешни работи заради усогласувањето со претходно донесениот Законот за прекршоци. Со овие усогласувања во...

Светска банка ја препозна социјалната реформа како позитивен пример во регионот

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денес оствари средба со директорот за социјална заштита во Светска Банка Михал Рутковски и неговиот тим при официјалната посета на Вашингтон, САД. На средбата...

Здружението на судите ја поттикнува Владата, во што пократок рок, да ги исполни останатите обврски од договорениот пакет мерки, кои се однесуваат на Измените и дополнувањата на Законот за платите на судиите

Управниот одбор на Здружението на судиите по одржана телефонска седница на 04.11.2019 објави соопштение преку кое ја поттикнува Владата во што пократок рок, да ги исполни останатите обврски од договорениот пакет мерки,...

Page 51 of 57 1 50 51 52 57